فانی تبریزی زندگی نامه

.

ok312_2_copy_Copy

شمه ای از زندگانی استاد فانی تبریزی

شاعر و نویسنده شهیر آذربایجان جناب استاد عباس داداش زاده متخلص به فانی تبریزی در یازدهم مرداد ماه یکهزار و سیصد و چهل و هفت هجری شمسی ، در ملک سخن، تبریز زر خیز، دیده به جهان گشود .  پدر بزرگوارشان که نامی به زیبایی نام محمد داشت از شیعیان مخلص بارگاه همایونی حضرات معصومین(ع) بود که به همراه مادری مهربان از همان سرآغاز زندگی دل و جان فانی را به اکسیرعشق آمیختند . درعنفوان جوانی همنشین غزل های حافظ و همنوای نای مثنوی  و هماره در پی حق و حقیقت  بود که در نوزدهمین بهار زندگی خویش ، با توفیقات ربانی حضور حضرت علامه حسن زاده آملی را درک کرده  و به یمن این دیدار روحانی ؛ جهانی دیگر رخ نموده و ایشان پای در وادی سیر و سلوک نهاده اند . این شاعر برجسته و هنرمند وارسته كه صاحب دهها اثر تأليفي و تحقيقي است ، از شاگردان موفق زنده ياد مولانا محمد عابد تبريزي است و مزید برآن از محضر اساتیدی چون عارف دلسوخته منعم اردبیلی ؛ حضرت آیة الله سید حسن عاملی ؛ حافظ پژوه بزرگ جناب استاد بهاالدین خرمشاهی و چندی دیگر بهره ها برده است .

او که بیش از 70 اثر در کارنامه درخشان علمی و ادبی خویش دارد ،  بزرگان شعر و ادب ایشان را  « ادیبی فاضل ، سخن پردازی ساحر، صاحبدلی صاحب نظر، دانشمندی بصیر ، محققی بارع ... » و در یک کلام « مظهر شعر عرفاني و اسلامي ايران زمين » ، دانسته  و آورده اند «اشعاري كه از كانون احساس و ايمان ايشان تراويده در نوع خود بديع و كم سابقه است، به گونه اي كه ارج ادبي بعضي از ابيات، حتي با آثار و اشعار برخي از بزرگان شعر پارسي برابري مي كند .

کتاب های  : هفت شهر عشق ، عابد خلوت نشین ، کیمیای هستی ، دلدادگان توحید ، کاروان عشق ، علی در آیینه علی (ع) ، سه علامه تبریزی ، وصف خورشید ، گوهرهای سیر و سلوک ، فال های شگفت انگیز حافظ ، غزل گنجینه سی ، مفاخر علمای اسلام، مفاخر آذربایجان، مفاخر شعر و ادب آذربایجان، اختران تابناک، لاله های زره پوش، خطبه غدیر و چهل چکامه ماندگار از شاعران نامدار، راز بندگی / ترجمه منظوم حدیث عنوان بصری، ترجمه منظوم مناجات شعبانیه، مجموعه زندگانی چهارده معصوم / در 14 جلد و مشاهیر بزرگ ایران در 16 جلد و ... از آثار گرانقدر و ارزشمند اوست.

اضافه کردن نظر