آناج چاپ کتاب مفاخر آذربایجان

.

کد خبر: 202347
استاد فانی تبریزی خبر داد:
کتاب "مفاخر آذربایجان" چاپ و رونمایی می شود
فانی تبریزی شاعر و پژوهشگر برجسته آذربایجان از چاپ آخرین اثر پژوهشی خود تحت عنوان کتاب مفاخر آذربایجان به دو زبان فارسی و انگلیسی خبر داد.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، به نقل از آناج، کتاب ارزشمند مفاخرآذربایجان اثر پژوهشی استاد فانی تبریزی است که به زودی توسط انتشارات ستوده تبریز به زیور چاپ آراسته می شود. در همین رابطه گفتگویی با استاد فانی تبریزی داشته ایم:
 
لطفا درمورد موضوع کتاب مفاخر آذربایجان توضیحاتی بفرمائید ؟

خطّه‌ی مشک بیز و عالم‌خیز آذربایجان از قدیم‌الأیام مهد علم و تمدن بوده و بزرگان بسیاری را در دامن پرمهر خویش پرورش داده است که هر کدام از آنان، نه تنها افتخار آذربایجان، بلکه مفخر جهان شده‌اند.

این اثر با عنوان «مفاخر آذربایجان» در نُه بخش مستقل: عالمان و عارفان، شاعران و نویسندگان، دانشمندان و رجال، خوشنویسان، موسیقی‌دانان، نقّاشان، عکاسان، هنرمندان تئاتر و سینما و شهیدان والامقام است که به بررسی زندگانی، آثار و اندیشه‌ی 110 تن از مفاخر بزرگ آذربایجان در هزار سال اخیر، با استعانت از نام مبارک مفخر کلّ جهان، امیر مؤمنان علی‌بن‌ابیطالب(ع) پرداخته است.
 

alt

هدف شما از معرفی شخصیت های آذربایجان چه بوده و اهمیت کار شما چه می باشد؟

بدون تردید، یکی از شاخص‌های مهم پیشرفت در جوامع بشری، ظهور دانشمندان و اندیشمندان بزرگ است که وجود شریف آنان نشانگر رشد و شکوفایی آن جامعه را مشخص می‌نماید.

بیشتر کشورها و دولت‌ها با بزرگان و دانشمندان خود در جهان شناخته شده‌اند، چرا که نقش مفاخر و نخبگان در هدایت جامعه به سوی رشد و تعالی بسیار ارزشمند بوده و گاهی یکی از آنان می‌تواند ملّتی را از راه ظلمت و گمراهی نجات دهد و راه پیشرفت و موفقیّت را به روی ملّت خود بازنماید. لذا در جهان امروزی، زنده نگه داشتن یاد و خاطرات و تجلیل از مقام علمی و معنوی آنان برای شناساندن به آیندگان از اهمّ کارهای فرهنگی است.

ما باور داریم که زنده نگه داشتن یاد و خاطرات بزرگان و بررسی زندگانی ، آثار و اندیشه‌ی زلال آنان، مشعل هدایتی است که جوانان مستعد در ادامه دادن راه آن بزرگواران، راه را از چاه خواهند شناخت.alt

شاخصه اصلی انتخاب مفاخر در این کتاب چیست؟

کلمه‌ی مفاخر، جمع مفخر است، مفخر یعنی کسی یا چیزی که یک قوم یا ملّتی به وجود او افتخار کنند. شاخص‌های اصلی انتخاب مفاخر در این اثر عبارتند از:

* اشخاص متوّلد آذربایجان بوده و یا بیشتر عمرشان را در آن منطقه سپری کرده‌اند.

* صاحب آثار و خدمات ارزنده‌ی علمی و فرهنگی بوده و در حوزه‌ی تخصصی خود اعلمیّت داشته‌اند.

* اشتهار به مفاخر بودن داشته و در گسترش و احیاء فرهنگ ایران اسلامی در آذربایجان نقش‌آفرین بوده‌اند.

* از چهره‌های موفق و تأثیر‌گذار در عرصه‌ی جهانی، کشوری و یا منطقه‌ای بوده‌اند.

نگارش و تدوین این کتاب چه مدت طول کشیده و کتاب چه زمانی به دست علاقه مندان آذربایجان خواهد رسید؟

به علت حساسیتی که صحت و جامعیت زندگی مفاخر و بزرگان آذربایجان و معرفی آنان به نسل های آینده داشتم، بیش از دو سال و نیم زمان جهت گردآوری و نگارش کتاب زمان اختصاص دادم.

در نوع خود اولین کتابی است که به چهره های جهانی و مفاخر آذربایجان به صورت جامع پرداخت کرده است و با تلاش دوستان در انتشارات ستوده کتاب در مرحله چاپ است و تا یک ماه و نیم دیگر به اتمام خواهد رسید و به جامعه ی فرهنگی کشور عرصه خواهد شد.

 

نظرات  

 
0 #1 کمال الدین 1394-04-02 21:05
سلام این کتاب کی چاپ میشه ؟ خبری نشد
نقل قول
 

اضافه کردن نظر